Angis Hradec Králové 8.10.2021

hotel Nové Adalbertinum

Konference bude probíhat prezenční formou

Body a kredity

Lékaři získají 6 kreditů.

Lékárníci získají 14 bodů

Odborný program nefiremního charakteru je zařazen do celoživotního vzdělávání členů ČLnK pod evidenčním číslem 21553. Odborná konference je registrovaná u České asociace sester pod evidenčním číslem 225/2021. Akce je zařazena do Centrálního registru vzdělávacích akcí ČLK pod evidenčním číslem 103516, je pořádána v rámci celoživotního vzdělávání lékařů dle SP č. 16.

Program konference

07.00 – 08.00 - Registrace účastníků

08.00 – 09.05 - Odborné přednášky
1. Homeopatická podpora hojení ran / MUDr. Ilona Ludvíková
2. Nutriční podpora šitá pacientovi na míru / MUDr. Lukáš Daniš
09.05 – 09.20 - Blok firemních prezentací

09.20 – 10.05 - Přestávka – coffeebrak

10.05 – 12.05 Odborné přednášky
3. Postcovidový syndrom - pohled lékaře a pacienta / Prim. MUDr. Jana Čepová, Ph.D., MBA
4. Systémová enzymoterapie (SET) a její možnosti léčebného využití v medicíně / MUDr. Marta Honzíková
5. Urogenitální infekce – kazuistiky / MUDr. Jiří Emmer
6. Bolí vás nohy? Otázka, která na určení diagnózy žilního onemocnění nestačí. / MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D.
12.05 – 12.20 - Blok firemních prezentací

12.20 – 13.50 - Oběd účastníků konference

13.50 – 15.35 Odborné přednášky
7. Srdce po infarktu myokardu / prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.
8. Sucrosomiální železo / MUDr. Tomáš Doležal, Ph.D.
9. Imunita a přírodní látky / RNDr. Václav Větvička, Ph.D.
15.35 – 15.55 - Blok firemních prezentací

15.55 – 16.40 - Přestávka – coffeebreak

16.40 – 17.40 Odborné přednášky
10. Magnézium v ordinaci praktického lékaře / MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, PhD.
11. Zinek jako zásadní mikroelement pro funkci imunitního systému a jeho postavení v prevenci a léčbě akutních resp. infekcí / PharmDr. Bc. Hana Kotolová, Ph.D.
12. Magnézium v ženském lékařství / MUDr. Oldřich Šottner
13. Řízená diskuse - Dr. Nováková & Dr. Šottner

17.40 – 17.45 – Předpokládané zakončení odborné konference, výdej certifikátů

Účastnický poplatek je 500 Kč.

Při včasné registraci do 24.9. je cena konference 400 Kč.
V nákupním košíku je nutné zadat voucher ANGIS-HK.

Odhlášení z konference bez stornopoplatku lze provést nejpozději 3 pracovní dny před konáním objednané konference. V tomto případě nebude účastnický poplatek účtován. V případě zrušení účasti 2 a méně pracovních dnů před konáním konference hradí účastník stornopoplatek ve výši 100 %.

Tutoriál jak na registraci naleznete zde

V případě jakýchkoliv potíží s platbou nás kontaktujte na info@angis.cz

Požadavek na platbu hromadných registrací můžete vyřídit telefonicky na čísle: 517446001 nebo zašlete email na info@angis.cz

Špičkoví přednášející a diskutující

Se svými příspěvky vystoupí špičkoví přednášející z řad předních českých odborníků. Věříme, že budete spokojeni

Prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc.

Srdce po infarktu myokardu

MUDr. Júlia Černohorská, Ph.D.

Bolí vás nohy? Otázka, která na určení diagnózy žilního onemocnění nestačí.

Do lékárny nebo do ambulance přijde pacient, který si stěžuje na bolesti dolních končetin. Pokud má viditelné varixy, nebo otoky, mohlo by se na první pohled jednat o chronické žilní onemocnění. Ale bolest může svědčit i o jiných obtížích – neurologických, ortopedických, onemocnění tepen a mnoha dalších. V tom případě doporučení komprese, nebo režimových opatření nepovede k ústupu obtíží pacienta, ale dokonce může jeho problémy zhoršit. Z tohoto důvodu je dobré umět se správně pacienta zeptat a podle toho jej odeslat na vhodnou specializovanou ambulanci, nebo mu poskytnout adekvátní pomoc. Které jsou ty správné, cílené a dobře formulované otázky k rozpoznání onemocnění žil? Kdy pacient potřebuje pouze kompresi, kdy už venofarmaka, kdy specializované angiologické a ultrazvukové vyšetření, nebo cévně-chirurgický výkon? V přednášce se budu věnovat praktickým otázkám napomáhajícím diagnostice chronického žilního onemocnění, patofyziologii, symptomům a klinickým projevům chronického žilního onemocnění, a také vhodné terapii.

MUDr. Lukáš Daniš

Nutriční podpora šitá pacientovi na míru

Vlivem zvýšené poptávky a rozrůstajícího se počtu výrobců na trhu přípravků nutriční podpory, je pro běžného pacienta velice těžké zorientovat se v nabídce. Každý nabízený přípravek má své specifikace stran složení, svou nezaměnitelnou chuť, konzistenci a daný objem. Díky této široké nabídce lze nalézt přípravek, který bude pacientovi chutnat, dodá mu potřebnou energii vitamíny a proteiny.

Prim. MUDr. Jana Čepová, Ph.D., MBA

Postcovidový syndrom - pohled lékaře a pacienta

Post-covid syndrom je soubor příznaků, které přetrvávají nebo se vyvíjejí po 12 a více týdnech od vzniku onemocnění Covid-19. Postcovidový syndrom se vyskytuje mezi dospělými všech věkových kategorii, často i u mladých a bezpříznakových. Příznaky tohoto syndromu se u pacientů drží často několik týdnů až měsíců. Mohou se vracet ve vlnách a příznaky se mohou měnit. Mezi nejčastější příznaky tohoto syndromu patří přetrvávající únava, nevýkonnost, dušnost, snížená fyzická zátěž, výpadky paměti, bolesti hlavy, nespavost, zmatenost, neschopnost se soustředit, svalová slabost, psychické obtíže, vypadávání vlasů, tromboembolické onemocnění, poruchy metabolismu… Postcovidový syndrom může pravděpodobně postihnout jakýkoliv orgánový systém v lidském těle. Pacienti, kteří měli těžší průběh onemocnění Covid-19, by měli být pravidelně sledováni svým praktickým lékařem, popř. ambulantním specialistou dle klinických obtíží.

MUDr. Jiří Emmer

Urogenitální infekce – kazuistiky

Prezentace stonání pacientek s urogenitálními infekcemi a jejich interakce se zdravotní péčí.

RNDr. Václav Větvička, Ph.D.

Imunita a přírodní látky

MUDr. Tomáš Doležal, Ph.D.

Sucrosomiální železo

MUDr. Marta Honzíková

Systémová enzymoterapie (SET) a její možnosti léčebného využití v medicíně

Metoda systémové enzymoterapie (SET) spočívá v p. o. podávání léků, které obsahují speciálně sestavenou kombinaci enzymů. Jejich pozitivní léčebný účinek je založen na podpoře a optimalizaci průběhu zánětlivé reakce, která je, velmi jednoduše řečeno, základním obranným, a tedy i hojivým mechanismem, téměř veškerých alterací tkání v lidském organismu. Jinými slovy – jedná se hlavně o využití antiflogistického, antiedematosního, sekundárně analgetického a pozitivně imunomodulačního účinku těchto látek včetně efektu vehikula a mírného účinku fibrinolytického. Systémovou ji nazýváme pro možnost terapeutického působení v podstatě kdekoliv v našem těle. Léky SET se většinou používají jako součást komplexní terapie. Nicméně, v některých případech, je možné použít tyto léčivé přípravky i jako monoterapii. SET je pro své výhodné farmakologické účinky zařazena do terapeutických algoritmů řešení v mnoha medicínských oborech. Ať už jsou to praktičtí lékaři, pediatři nebo lékaři různých specializací (např. všeobecná či plastická chirurgie, stomatologie, ortopedie, traumatologie, gynekologie, sportovní lékařství, rehabilitace, lázeňská medicína…). S rozvojem poznání imunologických aspektů zánětu a jeho jednotlivých fází, kde komplexně mluvíme o „procesu hojení“, doznávají představy lékařů o vyvolávajících příčinách zánětu a o jeho udržujících mechanismech značných změn. Jestliže tedy porovnáváme fyziologii a patofyziologii zánětlivé reakce na jedné straně a farmakologické účinky systémově aplikovaných enzymů na straně druhé, pak nemůžeme přehlédnout možnosti jejich pozitivního terapeutického spektra. Dobrou účinnost a vysokou míru bezpečnosti a tolerance léků SET také dokládají pozitivní závěry provedených klinických studií.

MUDr. PhDr. Zdeňka Nováková, Ph.D.

Magnézium v ordinaci praktického lékaře

Hořčík (magnézium) je jedním z nepostradatelných, životně důležitých minerálů pro lidský organismus, který se podílí na základních metabolických procesech všech jeho buněk. Spolu s kaliem je druhým nejdůležitějším intracelulárním iontem. Nedostatek hořčíku bývá velmi často následkem nejrůznějších onemocnění – např. chronických zánětů střev, ledvinných onemocnění, chorob jater a slinivky, malnutrice, alkoholismu, onkologických diagnóz léčených cytostatiky.

PharmDr. Bc. Hana Kotolová, Ph.D.

Zinek jako zásadní mikroelement pro funkci imunitního systému a jeho postavení v prevenci a léčbě akutních resp. infekcí

Respirační infekce se řadí mezi nejčastější a nejrozšířenější infekce, většina z nich je virové etiologie a je u nich možné využít samoléčbu. Výběr symptomatické terapie závisí na převaze převažujících příznaků a typu pacienta. Mimo symptomatickou léčbu lze doporučit přípravky modulující imunitu. Významnou roli v imunitním systému hraje zinek (Zn). Zn je po železe druhým nejhojnějším stopovým prvkem v lidském těle a základní složkou struktury a funkce bílkovin. Zinek představuje esenciální mikroelement s pluripotentními biologickými účinky. Zn má komplexní imunomodulační účinky a hraje důležitou roli v ovlivnění jak nespecifické, tak i specifické imunity. Podílí se na integritě epiteliálních bariér, ovlivňuje proliferaci, diferenciaci a maturaci leukocytů a lymfocytů, stimuluje tvorbu interferonu α a příznivě moduluje zánětlivou odpověď. Zinek má významný efekt na virové infekce prostřednictvím modulace vstupu virových částic a ovlivněním jejich fúze, replikace a translace. Vyrovnaná plazmatická hladina zinku příznivě ovlivňuje imunitní odpověď a jedinci se sníženou hladinou zinku jsou náchylnější k respiračním onemocněním. Je prokázáno, že zahájení terapeutické suplementace zinku ve vyšších dávkách (dávka ≥ 75 mg elementárního zinku/den) již v průběhu prvních příznaků infekce (do 24 hod.), zkracuje a ovlivňuje tíži symptomů u nachlazení. Dostupný registrovaný vlně prodejný léčivý přípravek obsahující zinek je indikován na ovlivnění imunitní funkce při zvýšené náchylnosti k infekcím a při nachlazení.

MUDr. Oldřich Šottner

Magnézium v ženském lékařství

Hořčík je esenciální prvek, jehož deficit byl popsán již v polovině 20. století. Jedná se o převážně intracelulární kationt, který je nezbytnou součástí více než 300 enzymů, které se účastní takřka všech metabolických drah, jakož i signalizační role a energetického metabolismu. Magnézium patří v současné euroatlantické populaci mezi nevíce nedostatkové prvky, což je dáno složením stravy a životním stylem. Nedostatek hořčíku je však obtížné laboratorně kvantifikovat, neboť jeho hladina v plazmě je přísně regulována, a tudíž nic nevypovídá o jeho dostatku či nedostatku v organismu. Hořčík – mimo jiné – významně souvisí i s oblastí ženského zdraví. Jeho nedostatek se prohlubuje při těhotenství a kojení, neboť roste jeho ztráta močí i potřeba v organismu. Suplementace hořčíkem má v gynekologii význam u bolestivé menstruace, premenstruačního syndromu i při výskytu migrény. Kromobyčejně významnou roli pak hraje terapie hořčíkem v porodnictví – má význam nejen v prevenci abortu či předčasného porodu, ale i při prevenci placentární insuficience, hypotrofie plodu a preeklampsie. Nezpochybnitelná je jeho úloha v neuroprotekci nenarozeného plodu u předčasného porodu, jakož i jeho úloha jako tokolytika. Velký význam při suplementaci magnézia má i forma jeho podání, neboť biologická dostupnost magnézia v jednotlivých preparátech se velmi různí – doporučeníhodné jsou organické sloučeniny hořčíku – zejména magnézium orotát.